2.05.2009

Niye Barcelona'yı Tutuyorum

Eskilere bakarken Aceto'nun blogunda bir yazı okudum bugün. Barcelona sempatizanlığı hakkındaydı yazı. Ülkemizdeki Barça sempatisinin bir şekilde Katalan - Kastilya rekabeti üzerinden mazlum sevgisiyle biçimlendiğinden dem durup, uzaktan gazel okumanın anlamsızlığından bahsediyordu. Doğrudur, pek çok insan Barça'yı bu yüzden sevmiş olabilir. Hatta, Real Madrid'e "Franco'nun Takımı" diye gıcık olanlar da vardır, fakat lüften yandaki resimlere bakın, bu oyunculardan en azından birine bordomavi formada denk geldiyseniz, bazılarımızın Barça'yı niye sevdiğini anlamışsınızdır.
Hem maksat radikal olmaksa, Barcelona şehrinde Espanyol taraftarı olmak daha radikal değil midir? Herşeye rağmen Espanyol... Ayrıca, maksat politik tavır ise, niye kimsenin Athletic Bilbao'yu tuttuğu yok, onların sorunu Katalanlardan daha mı az?
Futbol, herşeye rağmen sadece futboldur çoğu zaman. Romario, Ronaldo, Giovanni, Stoichkov, Koeman, Cruyyf hatta "düşman taraftan gelen" Luis Enrique'yi izleyince işin ne radikal olması kalıyor, ne de "tuttuğum takım anarşik olsun" tavrı...
Ufak bir not, Barcelona kadar Real Madrid'i de severiz. Sadece benim renklerle ilk tanıştığım dönemde, Barça'nın renkleri daha parlaktı Real'e göre...0 yorum: