26.12.2009

Türk Basınında İntihal Sorunu: Jovanoviç Fener'e Göz Kırptı


NTVMSNBC ve Radikal.com.tr Türkiye ile ilgili haberleri takip ettiğim yegane internet siteleri... Bu sabah iki medya kuruluşunun Jovanoviç haberinde ilginç bir şekilde birbirlerini tekrarladıklarını gördüm. Bu sıradan bir benezerlik değil. Başlığın aynı olmasının dışında yazının içinde de birebir copy-paste'lik alıntılar var. Radikal yazının kaynağını Anadolu Ajansı olarak göstermiş, fakat NTVSPOR'da kaynak olarak NTVSPOR ve ajanslar yazıyor. Gazetelerin ve televizyonların internet sitelerinin çok kötü yönetildiğini biliyoruz, fakat NTV ve Radikal bu piyasada kaliteleriyle öne çıkan isimler. Böyle baştan savma iş çıkaran elemanlarla çalışmaktan umarım vazgeçerler.


1 yorum:

Volkan dedi ki...

Zaten spor basınında her durum için kalıplaşmış birkaç kaç söz bulunuyor. Spor yazarlığı da genel olarak hangi klişeyi hangi sırada söyleme sanatından öteye gitmiyor...
Bu ülkede kimler kimlere yeşil ışık yakmadı ki kerem? İntihalden çok mesleki deformasyon var gibi geliyor bana, aynı düşünme yapısı farklı kurumlarda çalışanların kafayı aynılaştırabilir, buna pek çok kez birince elden şahit olmuşluğum vardır. Bu arada Jovanotic gerçekten gelir mi?