26.09.2008

Lefter


1925 doğumlu. Futbola Taksim'de başladı. 1947'de Fenerbahçe'ye transfer oldu. İtalya'nın Fiorentina ve Fransa'nın Nice takımlarının da formalarını giydi. Dönüşünde tekrar Fenerbahçe'de oynadı. Sarı lacivertli forma altında 2 İstanbul profesyonel ligi, 3 Türkiye şampiyonluğu yaşadı. Gol kralı oldu. Fenerbahçe formasıyla 423 gol attı.

A milli takım formasını 46 kez giydi ve 22 gol attı. Futbol Federasyonu'nun "Altın Şeref Madalyası"nı alan ilk futbolcu oldu. Milli takımda 9 kez kaptanlık yaptı. 1963'te futbolu bıraktıktan sonra Yunanistan'in Egaleo, Güney Afrika'nın Johannesburg takımlarında futbolcu ve antrenör olarak yer aldı.

Daha sonra Samsunspor, Orduspor, Mersin İdmanyurdu ve Boluspor'da teknik direktörlük yaptı. Büyük futbolculuğu ile "Ordinaryus" olarak anıldı. Örnek bir profesyonel olan Lefter, golleri ve gole çevirdiği penaltı atışları ile "Ver Lefter'e, yazsın deftere" sloganı ile de Fenerbahçeli taraftarların göz bebeği olduğunu ispatladı.

(kaynak: www.antu.com)

(Metin Oktay - Lefter Küçükandonyadis)

tribünler söyledi binlerce kere
ver Lefter'e yaz deftere
bitti kalem doldu defter
bu alemde kral Lefter...


6-7 Eylül 1955 tarihlerinde korkunç bir kışkırtmayla İstanbul'daki garimüslimlerin ev ve işyerlerine saldırılar düzenleniyordu. Aşırı milliyetçi gruplar mavnalara doluşarak Adalar'a da akın ediyorlardı. Büyükada'da birçok evi basıp, zarar verdikten sonra kalabalık grup yeni bir eve dalmıştı. Ancak kapının önünde hiç ses çıkarmadan dikilen adamı gördüğünde öfkeli kalabalık taş kesilerek geri çekilmişti. Efsane futbolcu Lefter Küçükandoniadis'in evinden hızla uzaklaşmışlardı. Ertesi gün adaya gelen Fenerbahçe Taraftarı intikam almak için Lefter'e yağmacılardan tanıdığı olup olmadığını sormuş, ancak "Ordinaryus", öfkeli taraftarı sakinleştirerek adadan uğurlamıştı. O, köklerine, yaşadığı topraklara eksilmeyen bir sevgiyle bağlıydı. Diğer Rum futbolcular gibi Yunanistan'a göçmeyi hiç düşünmemişti.

(kaynak: Yeni Aktüel)

0 yorum: